استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 بسه خبری جلسه هفتگی 18 آذرماه 96؛ با موضوع «معنویت و تربیت4»

 

هیئت انصار ولایت دارالعباده به منظور ارتقای اندیشه دینی و انقلابی مخاطبین خود در حوزه‌های مختلف، هیئت هفتگی خود را در شامگاه شنبه هجدهم آبان ماه، در حسینیه ارگ با برنامه‌های متنوع زیر برگزار کرد

 

محفل انس با قرآن

در این محفل نورانی، ابتدا یکایک حاضرانی که در گرداگرد سفره پربرکت قرآن نشسته بودند آیاتی از مصحف شریف الهی را تلاوت کردند، سپس حاضران به جمع‌خوانی سوره واقعه پرداختند.

 

شهید هفته

مراسم به یاد شهید احمد دهقان اشکذری برگزار شد. در این محفل خانواده شهید هم حضور داشتند که حضورشان مایه دلگرمی و معنویت این محفل هفتگی شد.

پیام شهدا که در ابتدای ورودی حسینیه در معرض عموم قرار گرفته بود، برای مهمانان این شب چنین بود: «فراموش نکنید که یک مسلمان در هر لحظه می‌تواند با کفار مبارزه کند...»

 

کتاب هفته

با توجه به ایام ولادت پیامبر اکرم(ص)، کتاب «فروغ ابدیت» به علاقمندان معرفی شد. این کتاب تجزیه و تحلیل کاملی از زندگی پیامبر اکرم(ص)» به قلم آیت‌الله‌العظمی جعفر سبحانی است که از سوی موسسه بوستان کتاب منتشر و بارها تجدید چاپ شد. این کتاب در بخش پیامبرپژوهی و در حوزه تألیف در سال 1385 به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.

«فروغ ابدیت» با قلمی روان و گویا، وقایع مهم و اساسی زندگی پیامبر اسلام(ص) را از اساسی‌ترین مدارک تاریخی اسلام نقل کرده، به تجزیه و تحلیل آن‌ها نشسته و ایرادها و شبهه‌های موجود را با دلایل قوی جواب داده است.

در این کتاب، اوضاع و احوال عرب های پیش از اسلام و شبه جزیزه عربستان، نیاکان پیامبر(ص)، میلاد، جوانی، بعثت و حوادث سال اول تا یازدهم هجرت پیامبر، همراه با تحلیل و توضیح آمده است.

 

منبر احکام

طلبه جوان علی گلوردی درباره احکام مربوط نماز قضا گفت: در دو مورد نماز قضا محسوب می‌شود: اول اینکه: فرد نماز واجب خود را در وقت خودش نخوانده باشد و دوم: نماز واجب خود را خوانده ولی بعداً متوجه شود که نمازش باطل بوده است.

وی تکلیف فرد نسبت به نماز قضا را شش حالت عنوان کرد و گفت: حالت اول: اینکه شخص مطمئن است نماز قضا ندارد، دوم: شک دارد که نماز قضا دارد یا خیر. در این دو حالت نمازی بر عهده شخص نیست. سوم: احتمال می‌دهد که نماز قضا دارد اما مطمئن نیست که در اینجا احتیاط مستحب است قضای آن مقدار که احتمال می‌دهد به جا آورد. چهارم: مطمئن است که نماز قضا دارد ولی در تعداد آن شک دارد، یعنی نمی داند مثلاً 8 نوبت یا 10 نوبت نماز قضا دارد‌،‌که در اینجا اگر قضای تعداد کمتر را به جا آورد مکفی است. پنجم: مطمئن است که نماز قضا دارد ولی اصلاً تعداد آن را به خاطر ندارد که در اینجا باید، آن مقدار نماز قضا به جا بیاورد که مطمئن شود دیگر نمازی بر عهده او نیست. ششم: مطمئن است نماز قضا دارد و تعداد آن را هم می‌داند که به همان تعداد باید قضای آن را به جا بیاورد.

وی افزود: لازم نیست قضاهای نمازهای یومیه به ترتیب انجام شود مگر، آن نمازهایی که قضا شدن آنها به ترتیب بوده، مثلاً نماز ظهر و عصر را با هم قضا کرده یا مغرب و عشا را با هم قضا نموده، که در این صورت باید موقع قضا، ترتیب را رعایت کند.

علی گلوردی گفت: انسان تا وقتی زنده است کسی نمی‌تواند به جای او نماز بخواند حتی کسی که از خواندن نماز عاجز است و یا در حالت اغما به سر می‌برد، چرا که از نظر پزشکی این فرد هنوز زنده محسوب می‌شود لذا تا زمانی که فرد از دنیا نرفته است، نمی‌توان برای او نماز خواند. 

وی درباره نماز قضای پدر گفت:‌ پس از مرگ پدر، قضای نماز و روزه پدر، بر گردن پسر بزرگتر  است و به فتوای مراجع حتی اگر این فرد از روی نافرمانی و عصیان نمازش را قضا کرده باشد، باز هم بر عهده پسر بزرگترش است به جز آیات‌ عظام مکارم شیرازی، سیستانی و نوری که می‌فرمایند: اگر پدری از روی نافرمانی و بی‌موالاتی نماز و روزه خود را به جا نیاورده باشد، پس از مرگش چیزی بر عهده پسر بزرگش نیست. 

این طلبه جوان درباره وجوب نماز و روزه مادر بر عهده پسر بزرگتر گفت: حضرات آیات خویی، امام خمینی(ره)، سیستانی و تبریزی می‌فرمایند: قضای نماز و روزه مادر، بر پسر بزرگتر واجب نیست. حضرت امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در این مورد می‌فرمایند: نماز واجب است و روزه هم احتیاط واجب، بر گردن پسر بزرگتر است. آیات عظام نوری و ‌اراکی می‌فرمایند: نماز قضای مادر مطلقا بر پسر بزرگتر واجب است. آیات عظام صافی، فاضل و بهجت هم این امر را احتیاط واجب عنوان می‌کنند.

 

سخنرانی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در ادامه سلسله مباحث مربوط به تبیین نامه 31 نهج‌البلاغه، تحت عنوان «معنویت و تربیت(4)» به مبحث آخرت‌گرایی در ریزموضوعات زیر پرداخت:

- امور معنوی، راه تربیت

-‌ دغدغه ما چیست؟

-‌ چه کنیم امور معنوی، دغدغه ما شود؟

-‌ یاد مرگ و یاد معاد راه‌های ایجاد دغدغه معنویت

-‌ تأثیر یاد مرگ در ایجاد معنویت

-‌ یاد مرگ، بدون اعتقاد به معاد سازنده نیست

-‌  بیان لزوم معاد از طریق عدل و حکمت خدا

-  آخرت یعنی چه؟

-‌ تبیین آخرت با توجه به آیات قرآن

-‌ توجه به ویژگی‌های آخرت، تربیت کننده است

-‌ آخرت برای مؤمنان چگونه است؟

-‌ آخرت برای گناهکاران چگونه است؟

-‌ تأثیر اعتقاد به آخرت در زندگی انسان

-‌ حوادث اخیر، امتحانی برای مردم و مسئولین

-‌ گزارشی از وضعیتِ معیشت و زندگی مردم زلزله‌زده کرمانشاه

-‌ لزوم رسیدگی هر چه سریعتر به شرایط معیشتی، روحی و فکری آسیب‌دیدگان زلزله

-‌ کم‌کاری برخی مسئولین در حادثه زلزله کرمانشاه

-‌ روایتی از امیرالمؤمنین(ع) و امام رضا(ع) در کمک به نیازمندان

-‌ توصیه به کمک در حد توان

-‌ اهمیت راه‌اندازی اردوهای جهادی به مناطق زلزله‌زده

-‌ پاداش کاری که امام حسین(ع) کرد در دنیا امکان ندارد

-‌ هر چیزی در دنیا محدودیت دارد جز اشک بر امام حسین(ع)

-‌ وعده‌گاه گریه‌کنندگان امام حسین(ع) در آخرت

 

روضه‌خوانی و مداحی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد با توجه به روایتی به جایگاه حضرت ابوالفضل العباس(ع) در آخرت اشاره کرد. سپس مداح اهل بیت(ع)، محسن محمدی‌پناه، غم شهادت حضرت عباس(ع) را به صورت شعر از زبان امام حسین(ع) بیان کرد و حاضران با نوای «دخیلک یا عباس» به سینه‌زنی پرداختند.

بیان یکی از اشعار مرحوم چایچیان درباره حضرت ابوالفضل(ع) و اشعار حماسی در حمایت از قدس و ایستادگی و رزم تا فتح بیت‌المقدس، بخش‌های دیگری از مدیحه‌سرایی این شاعر و مداح اهل بیت(ع) بود.