استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 جلسه هفتگی 16 دی 1396، با موضوع «راههای ایجاد رابطه موفق و کسب محبوبیت»

 

 

 

 

هیئت انصار ولایت یزد به منظور ارتقاء سطح آگاهی و بصیرت مخاطبین خود مراسم هفتگی 16 دی‌ماه 1396 را در حسینیه ارگ با برنامه‌های متنوع زیر برگزار کرد.

 

محفل انس با قرآن

آیات 187تا 224 از سوره بقره تلاوت شد و ثواب این تلاوت به روح مطهر شهدا و امام شهدا نثار شد.

منبر احکام

در منبر احکام این مراسم برادر طلبه آقای گلوردی، به بیان احکام انواع روزه پرداخت و گفت: در احکام اسلام روزه ممکن است واجب، حرام، مستحب و مکروه باشد.

روزه های واجب: شامل روزه ماه مبارک رمضان، قضای روزه، کفاره روزه، روزه‌هایی که با قسم خوردن و یا نذر کردن بر فرد واجب می‌شود، روزه روز سوم اعتکاف، قضای روزه پدر برای پسر بزرگ‌تر. روزه‌های حرام عبارتند از: روزه روز عید قربان و فطر، روزه‌ مستحبی وقتی موجب آزار و اذیت پدر و مادر می‌شود. روزه‌های مکروه: روزه روز عاشورا، روزه مستحبی بدون اجازه پدر و مادر برای فرزند مکروه است، روزه‌ روزی که نمی‌دانیم عید قربان است یا روز عرفه. اما روزه بسیاری از روزهای سال مستحب است.

وی ادامه داد: روزه در اسلام اعتصاب غذا نیست بلکه برای خدا باید روزه گرفت. اگر کسی مثلاً برای سلامتی بدن روزه بگیرد در شرع اسلام روزه محسوب نمی‌شود.

شهید هفته

مراسم شانزدهمین روز از دی ماه به یاد و نام شهید محمدعلی عسکری برگزار شد. مطلب جالب توجه اینکه سالگرد عروج ملکوتی این شهید عزیر در 16 دی بوده است.

زندگی شهید عسکری نقاط طلایی زیادی دارد از جمله اینکه وقتی امام(ره) فتوا می‌دهند که استفاده از تلویزیون اشکال شرعی دارد، از کارخانه‌ای که در آن قطعات تلویزیون ساخته می‌شد استعفا داده و بیرون می‌آید.

پیام ولایت

در تنظیم برنامه‌های کشور، اصلی‌ترین مسئله عبارت است از رفع فقر و محرومیت و نجات طبقات مستضعف و محروم و پابرهنگان؛ که از تبعات دوران ستمشاهی و آثار سلطه بیگانگان است. همه برنامه‌های اقتصادی و تولیدی و سازندگی و رونق اقتصادی، باید به این هدف متوجه باشد و تنها در این صورت است که این برنامه‌ها، درست و قابل قبول است.

معرفی کتاب

کتاب «هرگز به دنیا وابسته نشو» خاطرات زندگی شهید منا، شهید حج حسن دانش هست که در خاطره‌ای از همسر ایشان آمده که: همیشه به او می‌گفتم اگر خدایی ناکرده تو را از دست بدهم، نمی‌توانم به زندگی ادامه بدهم؛ اما حسن با لحنی آرام می‌گفت هرگز به دنیا و متعلقاتش وابسته نشو. همه ما امانتی از جانب خداوند هستیم. بارها با من شوخی می‌کرد و می‌گفت: اگر قرار باشد زودتر از شما از دنیا بروم، شهید می‌شوم و به خاطر همه مهربانی‌ها، صبوری‌ها و زحمات در زندگی نزد خداوند شفاعتت خواهم کرد.

سخنرانی

مراسم هفتگی شنبه 16 دی ماه با سخنرانی حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در تبیین نامه 31 نهج‌البلاغه درباره موضوع «راه‌های کسب محبوبیت و موفقیت3» برگزار شد. وی در سخنرانی این شب به موضوعات زیر اشاره کرد.

اشاره و یادآوری موضوعات هفته گذشته

محبوبیت ظاهری و باطنی

اهمیت نظافت ظاهر در اسلام

اشاره به روایاتی که سبب جذابیت باطنی می‌شود

حُسن خلق روزی را زیاد می‌کند

اشاره به آفات محبوبیت، جذابیت و موفقیت

کلید اصلاح رابطه با مردم

راه ارتباط راحت‌تر با مردم

رضایت خداوند مقدم بر رضایت مردم

حد و مرز اطاعت از بزرگ‌ترها

اشاره به اتفاقات اخیر کشور

مطالبات مردم نباید فراموش شود!

روضه‌خوانی و مداحی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد با اشاره به باب‌الحوائج‌ بودن علی‌اصغر(ع) روضه شهادت مظلومانه طفل شش ماه اباعبدالله‌الحسین(ع) را خواند و دلهای عاشقان و شیفتگان حسینی را غرق در غم این مصیبت بزرگ نمود. سپس برادر مداح آقای کاظمی‌نسب به مداحی پرداخت و عاشقان حسینی بر سر و سینه زدند و در نهایت در میان اشک و ناله برای فرج و ظهور امام‌زمان(عج) دست به دعا برداشتند.