اطلاعیه مراسم بعدی

 
 

 

استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 

خطا
  • JLIB_DATABASE_ERROR_FUNCTION_FAILED


بسته خبری اولین شب از دهه صفر 1440

هیأت انصار دارالعباده یزد با هدف ایجاد هم‌افزایی و هم‌دلی بین هیأت‌های استان یزد؛ مراسم دهه اول صفر را با میزبانی از تعدادی از هیأت‌های مذهبی تراز انقلاب، برنامه 10 هیأت، 10 منبر، 10 مداح را در حسینیه ارگ برگزار می‌کند. در اولین شب از این مراسم هیئت محترم رایة‌الهدی مهمان ویژه این مجلس بودند.

 

محفل انس با قرآن

قرائت آیات پایانی سوره قصص و آیات ابتدای سوره عنکبوت و جمع‌خوانی سوره قدر، رزق معنوی اولین شب از مراسم بود. ثواب این قرائت‌ها به روح شهدا امام شهدا و شهید مراسم هدیه شد.

شهید مراسم

نام و یاد شهید سید محمود ابطحی مهرجردی زینت بخش این مراسم بود. این شهید عزیز در سال 1328 در شهزستان میبد دیده به جهان گشود و در سال 1369 در حالی که حدود بیست سال در لباس ارتش مشغول خدمت بود به مقام والای شهادت رسید.

منبر احکام

حجت‌الاسلام گنج کریمی در منبر احکام این شب به بیان احکام «انجام عبادت‌های واجب» پرداخت و گفت: هر فرد مکلف باید شخصاً عبادت‌های واجب خود را انجام دهد. البته در چند مورد استثناء وجود دارد. مورد اول زکات فطره است که پرداخت آن بر همه واجب است امّا سرپرست خانواده زکات فطره اعضای خانواده را می‌پردازد. مورد دوم نمازهای قضای پدر و مادر است که بعد از فوت آنها بر پسر بزرگ واجب می‌شود. مورد سوم جواب سلام است که اگر فردی به جمعی سلام کرد جواب سلام بر همه افراد آن جمع واجب می‌شود امّا اگر فقط یک نفر جواب سلام را بدهد، تکلیف از بقیه افراد ساقط می‌گردد. مورد چهارم خواندن حمد و سوره در نماز واجب است که در نماز جماعت حمد و سوره توسط امام جماعت خوانده می‌شود و از بقیه افراد ساقط می‌گردد.

وی در ادامه نکاتی در باب نماز جماعت بیان کرد و گفت: اگر مأمومین در اعمال و حرکات نماز از امام جماعت جلو بیافتند نمازشان باطل است. ولی پیش افتادن در اذکار نماز اشکالی ندارد مگر در یک چیز آن هم تکبیره‌الاحرام. یعنی مأموم حق ندارد تکبیره‌الاحرام را زودتر یا حتّی همراه امام جماعت بیان کند. بلکه باید امام جماعت تکبیره‌الاحرام نماز را کامل بیان نماید بعد از آن مأموم تکبیر بگوید.

معرفی کتاب

کتاب«سربلند» مستند داستانی از کودکی تا شهادت شهید مدافع حرم محسن حججی. این اثر مخاطب را با ابعاد مختلف شخصیتی شهید آشنا می‌کند. ابعادی از زاویه دید خانواده، دوستان و همرزمان شهید. این کتاب حاوی اسناد، تصاویر و دلنوشته‌های شهید حججی نیز می‌باشد. کتاب سربلند زندگی داستانی شهید حججی به قلم نویسنده کتاب عمار حلب، محمدعلی جعفری می‌باشد.

چاووشی‌خوانی

نوای گرم و حزین برادر مهدی ضیافتی در اولین شب از مراسم دهه صفر، حسینیه ارگ را به صحنی از حرم امام حسین(ع) بدل کرد و اشک از دیده زائران حسینی جاری شد.

سخنرانی

حجت‌الاسلام جهانشاهی به سخنرانی پیرامون موضوع «ازدواج در اسلام» پرداخت و به مطالب زیر اشاره کرد.

روابط اجتماعی از منظر خدا و دین

تعبیر«دین هست ولی کم است»

علت عدم ظهور امام عصر(عج)

روایت امام صادق(ع) درباره ظهور

سنت اهل‌بیت (ع) در پرداخت مهریه همسر

آسیب‌ها و ضررهای مهریه زیاد

پاسخ عقلی و شرعی به عدم فایده مهریه زیاد

روایتی از پیامبر(ص) درباره ازدواج با افراد متدیین

اعتماد به خدا یا دارائی داماد؟!

سخن قرآن درباره ازدواج و امید به وعده خدا

روضه‌خوانی و مداحی

برادر سیدعلی حسینی و سیدعلی کاظمی‌نسب درباره مصیبت‌هایی که در شهر شام بر اسرای کربلا گذشت به مداحی پرداختند و حاضران در حسینیه ارگ در این غم بزرگ بر سر و سینه زدند.

نماهنگ

نماهنگی از بیانات امام خامنه‌ای(مدظله) در تاریخ 9/9/94 درباره اهمیت و عظمت شرکت در راهپیمایی بزرگ اربعین برای حاضران پخش شد.