2
 
 

 

استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 

یادداشت، فاطمیه اول!

IMAGE
پنج شنبه, 25 بهمن 1397

  روضه های بیدارگر!         این روزها پرچم های سیاه رنگ فاطمیه را جمع می کنیم و رفتنش را می بینیم! اما خدا را شکر امسال هم توانستیم خیمه های این مجلس را برپا کنیم. همین رسمی که سال های پیش سنگ بنایش نهاده شد. نمی دانم آیا تاکنون برایتان سوال شده است که چرا ما روضه های فاطمیه را در روایت ضعیف تر-75 روز- برگزار می کنیم؟ بهتر نبود ما هم در فاطمیه دوم خیمه چند شبه مان را برپا می کردیم؟       تابستان 1377 بود. آن روزها شهادت حضرت زهرا(س) با همه اهمیتش چندان مورد توجه نبود و مخصوصا ایام فاطمیه اصلا با این وضع فعلی مرسوم نبود. زمان مخصوص عزاداری حضرت زهرا در...

ادامه مطلب...

شیعیان را با دو ویژگی بشناسیم

IMAGE
شنبه, 20 بهمن 1397

آیت‌الله سیدعلیرضا حیدری: یک نماز جماعت بهتر از چهل سال نماز فرادی است./ نباید عزاداری فاطمیه کمتر از عاشورا باشد، بلکه باید قوی‌تر باشد./ شرط شفاعت حضرت زهرا(س) داشتن ولایت است.

ادامه مطلب...

یادداشت، چرا اردوهای جهادی ؟

IMAGE
یکشنبه, 14 بهمن 1397

 تقدیم به بچه های باصفای اردوی جهادی

ادامه مطلب...

بسته جامع خبری جلسه هفتگی 13 بهمن ماه 97، با عنوان«منطق‌الخیر 15» و موضوع «مرکب لجاجت»

IMAGE
یکشنبه, 14 بهمن 1397

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد، به منظور ارتقای اندیشه‌های دینی و افزایش سطح معرفتی مخاطبان خود، مراسم هفتگی شنبه سیزده بهمن‌ماه 97 را همزمان با ایام الله دهه فجر و هفته آخر ایام فاطمیه، در حسینیه ارگ برگزار نمود. این مراسم شامل برنامه‌ها و بخش‌های متنوع زیر بود

ادامه مطلب...

جلسه ماهانه هیئت نوجوانان دختر انصار ولایت، همزمان با ایام فاطمیه

IMAGE
جمعه, 12 بهمن 1397

به همت جمعی از نوجوانان هیئت فاطمه بنت الحسین(ع)، مراسم ماهانه این هیئت با عنوان «جواب مسئله ما فاطمه(س) است»، عصر پنجشنبه یازدهم بهمن ماه، در حسینیه ارگ برگزار شد.

ادامه مطلب...

اوضاع آرام خودت را بر هم نزن

IMAGE
دوشنبه, 08 بهمن 1397

حجت الاسلام مهدوی نژاد: اگر روزگار بر وفق مراد ما نبود چه کنیم؟/ چرا ما برای امورات معنوی خود هیچ برنامه‌ریزی نداریم؟! / اگر مسئولین ما به این فرمان امیرالمؤمنین(ع) عمل می‌کردند، ما این همه گرفتار نمی‌شدیم! / فرهنگ غرب، چیزهایی که ضروری زندگی ما نبوده است، وارد زندگی ما کرده است و این یعنی بدبختی.

ادامه مطلب...

بسته جامع خبری جلسه هفتگی 6 بهمن 97؛ با موضوع «منطق الخیر14»

IMAGE
یکشنبه, 07 بهمن 1397

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد مراسم هفتگی شنبه ششم بهمن‎ماه مصادف با ایام فاطمیه را با برنامه‎های متنوع زیر در حسینیه ارگ برگزار کرد.

ادامه مطلب...

فاطمیه 1397(1440) / شب پنجم: قرآن حضرت زهرا(س) را در قرآن به عنوان خیرکثیر معرفی کرده

IMAGE
پنج شنبه, 04 بهمن 1397

هیئت انصارولایت دارالعباده یزد، پنجمین و آخرین شب از مراسم عزاداری حضرت زهرا(س) را، سوم بهمن ماه در حسینیه ارگ برگزار کرد. حجت‌الاسلام زارع‌زاده سخنران این شب به بیان برخی از فضایل اهل‌بیت(ع)، بویژه حضرت زهرا(س) پرداخت که خلاصه‌ای از سخنان وی بدین شرح است.

ادامه مطلب...

بسته جامع خبری پنجمین شب از فاطمیه 1397 (1440)، حجت‌الاسلام زارع‌زاده

IMAGE
پنج شنبه, 04 بهمن 1397

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد پنجمین شب از مراسم شهادت حضرت زهرا(س) را با برنامه‎های متنوع زیر در حسینیه ارگ برگزار کرد.

ادامه مطلب...

فاطمیه 1397(1440) / شب چهارم: جریان فاطمیه، درس ایستادگی در برابر دشمن است

IMAGE
چهارشنبه, 03 بهمن 1397

حجتالاسلام دهقان نیری: دشمن اهل نفاق است و از بی تفاوتی، جهل و بی بصیرتی مردم استفاده می کند. / کوتاه آمدن در مقابل دشمن یکی از عوامل انحطاط اخلاقی جامعه است./ نظام جمهوری اسلامی در سخت‌ترین شرایط که ایران هیچ چیز نداشت، 8 سال جنگ را اداره کرد و مملکت را حفظ کرد، الآن که وضع بهتری داریم چرا کوتاه بیاییم؟!

ادامه مطلب...خودت را میزان قرار بده تا محبوب شوی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: کسب محبوبیت و جذابیت هم قانون دارد / نیت خیر باعث محبوبیت می‌شود / خدا راه را برای طیّ درست مسیر محبوبیت، جذابیت و موفقیت برای انسان تعریف کرده و اگر انسان از مسیری که خدا تعریف کرده عدول کند و بخواهد از مسیر دیگری به جذابیت و موفقیت برسد گرفتار خطراتش می‌شود.

 

جلسه هفتگی هیأت انصار ولایت دارالعباده شنبه شانزدهم دی‌ماه با بیان ادامه مباحث نامه 31 نهج‌البلاغه پیرامون راه‌های کسب محبوبیت و موفقیت از نظر اسلام و همچنین ارائه تحلیلی از حوادث اخیر کشور توسط حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد برگزار شد. گزیده سخنان حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در زیر آمده است:

برای دستیابی به محبوبی، خودت را میزان قرار ده

امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند در معاشرت و رفتار با دیگران، جامعه، حتی در مواجهه با خانواده و هرجا که با کسی مواجه می‌شوی، خودت را میزان قرار ده. ببین خودت چه می‌پسندی دیگران را هم جای خودت بگذار و در آن شرایط آن‌طور با آنها رفتار کن که دوست داری با تو رفتار کنند. محبوبیت، جذابیت و موفقیت نتایجی است که از عمل به این دستور و فراز پرثمر و پرفایده به دست می‌آید؛ یعنی اگر کسی این دستورها را عمل کند واقعاً آدم محبوب، جذاب و موفقی می‌شود. گرایش به محبوبیت، زیبایی و جذابیت، موفق و برتر بودن از طرف خدا در وجود انسان به ودیعه نهاده شده است؛ اگر می‌بینید که انسان‌ها به دنبال برتری، قدرت و تفوّق هستند به خاطر آن روح الهی است که در آنها دمیده شده است. خدایی که از همه چیز زیباتر است و اصل جذابیت از اوست، این روح در انسان دمیده شده است و تقلای بشر برای دستیابی به این ویژگی‌ها بی‌جهت نیست، بلکه از ناحیه خود خداوند است.

خدا برای محبوبیت دستورالعمل‌ دارد

اما خودِ خدا برای اینکه این ویژگی‌ها در انسان از جنبه الهی و آسمانی‌اش به جنبه خاکی، مادی و پست سقوط نکند، دستورالعمل‌هایی داده است؛ خدا راه را برای طیّ کردن درست مسیر محبوبیت، جذابیت و موفقیت برای انسان تعریف کرده است و اگر انسان از مسیری که خدا تعریف کرده عدول کند و بخواهد از مسیر دیگری به جذابیت برسد گرفتار خطراتش می‌شود. خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد اما همه زیبایی‌ها در زیبایی‌های ظاهری خلاصه نمی‌شود. خدا جذابیت دارد و جذاب بودن بندگانش را دوست دارد اما همه جذابیت‌ها در جذابیت‌های ظاهری خلاصه نمی‌شود خدا همیشه پیروز و شکست‌ناپذیر است و موفقیت بندگانش را هم دوست دارد، بندگانی را هم که برای موفقیت تلاش می‌کنند دوست دارد و از آدم‌های تنبل، بی‌اعتنا و بی‌تفاوت متنفر است اما همه موفقیت در امور ظاهریِ دنیایی خلاصه نمی‌شود. اینها را باید توجه کنیم.

انواع محبوبیت

بنابراین محبوبیت، جذابیت و موفقیت به دو دسته تقسیم می‌شود: محبوبیت‌ها یا در ظواهر امر است یا در باطن؛ امور ظاهری یعنی اینکه انسان بهداشت و نظافت و آراستگی و آنچه در ظاهر است را رعایت کند تا محبوب ‌شود. یک دسته از موارد هم جزء امور باطنی است؛ مثل اخلاق و معنویت که اگر انسان آنها را رعایت و ظاهر کند، محبوب می‌شود.

مصادیقی از آراستگی ظاهر

احادیث متعدد و آیاتی هم داریم که ما را به ظواهر توجه می‌دهد. مثلاً در مورد لباس زیاد سفارش شده است؛ اینکه چه رنگی و چه جنسی بپوشیم، لباس کثیف و آلوده نپوشیم. اصلاً یکی از شرایط ایمان مؤمن رعایت همین‌ها و رعایت بهداشت و نظافت است. لباس خیلی اهمیت دارد بخش  مهمی از این روایات در کتاب شریف «مفاتیح‌الحیاة» آیت‌الله جواد آملی آمده است.

در مورد استحمام هم زیاد روایت داریم؛ چگونه وارد حمام شویم، آداب حمام رفتن و... یا در مورد نظافت و بوی خوش بدن؛ پرهیز از اینکه دهان بوی بد دهد، چقدر به مسواک زدن توصیه شده  است. رسول اکرم(ص) می‌فرمایند: آنقدر جبرئیل بر مسئله مسواک تأکید کرد که ضرورتش برای من اینطور بود که واجب است[1]، منتهی اگر بخواهم بر امتم واجب کنم مردم به مشقت می‌افتند وگرنه واجبش می‌کردم[2]. در روایت دارد که اگر سیر خوردید دهانتان بوی بد گرفت مسجد نروید[3]. اگر بوی بد از دهان مومن بیاید مردم منزجر می‌شوند. آقا و خانم محترم گاهی همسرت از بوی بد دهانت منزجر و اذیت می‌شود ولی چیزی به تو نمی‌گوید؛ خودت رعایت کن!

در مورد کوتاه کردن و آراستگی موی سر و صورت روایات متعدد داریم و چقدر پیامبر(ص) به این موضوع اهمیت داده‌اند! در مورد فرق سر باز کردن روایت دارد و مستحب است که مردها فرق سر باز کنند[4]. پیامبر(ص) فرق سر باز می‌کردند و با روغن موهای سرشان را آغشته و مرتب می‌کردند. در مقابل مردم ظاهر نمی‌شدند الا اینکه خود را در آینه یا خمره آبی که برای ملاحظه خودشان گذاشته بودند نظاره می‌کردند و موهای سر و صورت را مرتب می‌کردند و بیرون می‌رفتند. موهای پشت لب آنقدر بلند نباشد که روی لب بیاید[5]، مستحب است که شارب کوتاهتر از محاسن باشد. در مورد زائل کردن موهای زائد بدن روایت دارد، تا آنجا که پیامبر(ص) می‌فرمایند اگر پول نداری برو قرض کن و وسیله‌ای تهیه کن تا موهای زائد بدن را از بین ببری. اینها همان نظافت و بهداشت است که به آراستگی، محبوبیت و خوشایند بودن انسان کمک می‌کند.

عطر زدن و خوشبو بودن؛ پیامبر(ص) گاهی دو سوم پولی که بدست می‌آوردند را کنار می‌گذاشتند و عطر می‌خریدند. وقتی مردم از جایی رد می‌شدند و بوی عطر پیامبر(ص) به مشامشان می‌رسید می‌فهمیدند که پیامبر(ص) از آنجا رد شده‌اند. سرمه کشیدن؛ در روایت داریم مستحب است. زینت‌آلات مشروع؛ طلا برای زن‌ها، نقره و سایر زینت‌آلات مشروع برای مردها نیز سفارش شده است.

خدا من را اینگونه دوست دارد

دستورات زیادی وجود دارد که به ظواهرتان برسید، تمیز، مرتب و آراسته باشید و خوشبو باشید اینها محبوبیت می‌آورد. مخصوصاً آقایان که سر کار می‌روند برای خانواده زحمت می‌کشند و برمی‌گردند برخی دیر به دیر به حمام می‌روند بدنشان بو می‌گیرد اما باید دوش بگیرند و اهل خانه را اذیت نکنند. خانم‌ها هم همین طور. برخی هیأتی‌ها در جلسه‌ها سینه می‌زنند و گرم می‌شوند می‌گویند عرق امام حسین(ع) شفاست، خب عزیز من، لااقل بعدا دوش بگیر مردم اذیت نشوند. مرتب، نظیف و خوشبو باشید؛ خدا ما را اینگونه دوست دارد.

دستورالعمل‌هایی در جهت آراستگی باطنی

در معاشرت یعنی برخورد با دیگران نیز مصافحه کردن، دست دادن، خنده‌رو و گشاده‌رو بودن، احترام به والدین، فرزند و همسر و همسایه انسان را عزیز می‌کند. پیش‌سلام بودن، صدقات، انفاقات، برآوردن حاجات مؤمنین، قرض دادن به دیگری، عفو و بخشش به جای انتقام، مهماندوستی، سخاوت، مهمان‌نوازی، همسایه‌داری، مدارا با مردم، وفای به عهد و... اخلاقیاتی است که اگر شما در مواجهه با مردم رعایت کنید عزیز و محبوب می‌شوید؛ اینهاست که محبوبیت و جذابیت واقعی می‌آورد و آدم را در برقراری ارتباطش با دیگران موفق می‌کند.

از همه محبوب‌تر باش!

انسان با ایثارها و فداکاری‌های بزرگ مثل دادن جان برای مؤمنان (شهادت) نیز عزیز می‌شود. چه کسی محبوتر از شهداست؟! این اوج محبوبیت است حتی پس از مرگ و همین‌طور دستورات دیگر در ازدواج، معاملات، مسافرت و سایر شئونات؛ خدا دستوراتی داده که ما با رعایت آنها هم در امور دنیایی موفق می‌شویم هم در دنیا محبوب می‌شویم و آخرتمان هم آباد می‌شود؛ چون آلوده نمی‌شویم. با دستوراتی که عمل می‌کنیم نزد دیگران جذاب می‌شویم، در ضمن از افراط و تفریط جلوگیری می‌شود.

انصافاً یک مغازه‌دار خوش‌اخلاقِ باانصاف بیشتر مشتری دارد یا یک مغازه‌دار بداخلاقِ بی‌انصاف؟ معلوم است یک مغازه‌دار خوش‌اخلاقِ باانصاف؛ لذا در روایت می‌فرماید: حُسن خلق روزی را زیاد می‌کند[6]. اگر حُسن خلق داشته باشی دنیایت هم روبه راه می‌شود اینهایی که بداخلاق‌اند و دائم غر می‌زنند دنیایشان هم هیچ‌وقت آباد نمی‌شود و آسایش ندارد.

رابطه نیت و محبوبیت

در بُعد باطنی هم انسان باید نیت خیر داشته باشد؛ اگر انسان نسبت به دیگران نیت خیر داشته باشد حس و حالش نسبت به دیگران فرق می‌کند و به شخص مقابل منتقل می‌شود و محبوبیتش در دل طرف مقابل بیشتر می‌شود تا کسی که ظاهراَ خوش‌اخلاق است. من اگر با شما مواجه  شوم واقعاً و ازته دل شما را دوست داشته باشم و به شما ارادات نشان دهم و با شما خوش‌اخلاق باشم به خاطر اینکه شما بنده و خلق خدایید این به شما منتقل می‌شود و علاقه من ناخودآگاه در دل شما بیشتر می‌شود. هم بخاطر اخلاق خوبی که نشان دادم هم بخاطر حسن نیتی که نتوانستم نشان دهم اما از راه قلب منتقل میشود.

 [1]. «مَا زَالَ يُوصِينِي بِالسِّوَاكِ حَتَّى ظَنَنْتُ أَنَّهُ سَيَجْعَلُهُ فَرِيضَة»، من لا يحضره الفقيه، ج‏4، ص13.

[2]. ترجمه من لا يحضره الفقيه، ج‏1، ص84.

[3]. «إِذَا أَكَلَ‏ ذَلِكَ‏ أَحَدُكُمْ‏ فَلَا يَخْرُجْ‏ إِلَى‏ الْمَسْجِدِ»؛ الكافي(ط - الإسلامية)،ج‏6، ص 374.

[4]. «مَنِ اتَّخَذَ شَعْراً فَلَمْ يَفْرُقْهُ فَرَقَهُ اللَّهُ بِمِنْشَارٍ مِنْ نَارٍ»؛ لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه ؛ ج‏2 ؛ ص97.

[5]. «لَا يُطَوِّلَنَ‏ أَحَدُكُمْ‏ شَارِبَهُ‏ فَإِنَ‏ الشَّيْطَانَ‏ يَتَّخِذُهُ‏ مَخْبَأً يَسْتَتِرُ بِه‏»؛ الكافي(ط - الإسلامية)، ج‏6، ص488.

[6]. «حُسْنُ الْخُلُقِ یَزِیدُ فِی الرِّزْقِ»؛ بحار الأنوار (ناشر: اسلامیه)، ج‏68، ص396.