1
2


 

 
 

 

استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 

بسته خبری اولین شب از دهه صفر 1440

IMAGE
جمعه, 20 مهر 1397

هیأت انصار دارالعباده یزد با هدف ایجاد هم‌افزایی و هم‌دلی بین هیأت‌های استان یزد؛ مراسم دهه اول صفر را با میزبانی از تعدادی از هیأت‌های مذهبی تراز انقلاب، برنامه 10 هیأت، 10 منبر، 10 مداح را در حسینیه ارگ برگزار می‌کند. در اولین شب از این مراسم هیئت محترم رایة‌الهدی مهمان ویژه این مجلس بودند.

ادامه مطلب...

تفکر، تقوا و حیا، رهاورد سکوت است

IMAGE
سه شنبه, 17 مهر 1397

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: یکی از دلایلی که انسان فرصت فکر کردن پیدا نمی‌کند به خاطر این است که زیاد حرف می‌زند / تحمل رنج سکوت برای آزاد شدن روح و سلامتی روح مفید است./ سکوت یکی از شروط تقواست./ اکثر دعواها و اختلافات خانوادگی و اجتماعی  از یک کلمه حرف شروع می‌شود.

ادامه مطلب...

FATF، مخالف با اقتصاد مقاومتی و راهی به سوی مستعمره شدن

IMAGE
یکشنبه, 15 مهر 1397

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: این جریانِ لوایح اگر تصویب شود با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مخالف است و راه‌های ورود به اقتصاد مقاومتی کاملاً بسته می‌شود؛ یعنی ما به سمت مستعمره شدن می‌رویم./ مطالبه‌گری از مسئولین را ادامه دهید تا تکلیفمان را نسبت به خون شهدا، انقلاب و این مردم ادا کرده باشیم. 

ادامه مطلب...

بسته خبری هیئت هفتگی 14 مهر 1397، باموضوع «منطق‌الخیر4»

IMAGE
یکشنبه, 15 مهر 1397

هیئت انصار ولایت دارالعباده به منظور ارتقاء اندیشه دینی و انقلابی مخاطبین خود در حوزه‌های مختلف، مراسم هفتگی شنبه چهاردهم مهرماه را با برنامه‌های متنوع زیر در حسینیه ارگ برگزار کرد

ادامه مطلب...

امضای پالرمو خیانت به مردم، انقلاب و اقتصاد است

IMAGE
یکشنبه, 08 مهر 1397

  حجت‌الاسلام مهدوي‌نژاد در ادامه سلسله مباحث هفتگی با موضوع «منطق الخير»، برگرفته از نامه 31 نهج البلاغه، شامگاه شنبه هفتم مهرماه در هیئت انصار ولایت یزد به ایراد سخنرانی درباره تلاش‌های ضررآفرین فردی و اجتماعی از جمله امضای قرارداد  FATFو خسارت‌های ناشی از آن پرداخت.

ادامه مطلب...

می‌خواهند در مسیر اربعین ناامنی ایجاد کنند

IMAGE
یکشنبه, 01 مهر 1397

تروریست‌ها در پی این هستند که ناامنی را هم به وضعیت مردم اهواز اضافه کنند و مردم را به ستوه درآورند و مردم دست به تحرکاتی بزنند./ این همه هزینه کردند که داعش چهره اسلام را خراب کند، این طرف شیعه در اربعین دارد به مردم محبت می‌کند، رایگان، خدمات می‌دهد، به گونه‌ای که از اقصی نقاط عالم دارند می‌روند و شیفته تشیّع می‌شود، طبیعی است که بخواهند در مسیر حضور مردم در اربعین ناامنی ایجاد کنند.

ادامه مطلب...

آیا خواننده‌ای که دایره و تنبک می‌زند و با عده‌ای خانم کنسرت اجرا می‌کند، شأن نوحه‌خوانی مجلس امام حسین(ع) را دارد؟

IMAGE
یکشنبه, 01 مهر 1397

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: همان خوانندهایی که اشعاری درباره فضل و تقوا و عاشورا بر بالای منبر می‌خوانند، تصاویر کنسرت‌هایشان در یزد و تهران و ترکیه و... موجود است. / بعضی از هیئت‌ها می‌آیند، نوحه‌هایی می‌خوانند که از این نوحه‌ها شبکه‌های ماهواره‌ای معاند استفاده می‌کنند. / اگر به داد مجالس امام حسین(ع) نرسیم، معلوم نیست چند سال دیگر وضعیت مجالس امام حسین(ع) به چه شکلی خواهد شد./ هیئت علیه انقلاب، فاجعه‌ای است که دارد اتفاق می‌افتد.

ادامه مطلب...

شب دهم محرم / دینداری به سبک مردم کوفه ممنوع

IMAGE
پنج شنبه, 29 شهریور 1397

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: نمی‌شود گریه کنیم و سینه بزنیم اما نسبت به اینکه بعضی جاها در مملکت امام زمان(عج) دارد ریشه تفکر حسین(ع) زده می‌شود؛ بی‌خیال باشیم. / بی‌خیالی ممنوع است / من متأسفم که باز تلاش مسئولین ما در قوای مجریه و مقننه بر این است کهFATF  تصویب و اجرا شود. تصویب FATF یعنی چیزی بدتر از برجام و رفتن دوباره زیر یوغ استکبار/ از نمایندگان‌تان بخواهید مبادا این اتفاق بیفتد.

ادامه مطلب...

شب نهم محرم / تبعیت از ولایت، راه نجات ما

IMAGE
چهارشنبه, 28 شهریور 1397

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: ما هر جا در جمهوری اسلامی و تاریخ اسلام تابع ولایت بودیم پیشرفت کردیم و هرجا تخلف کردیم ضربه خوردیم/ در جنگ پای حرف امام(ره) ایستادیم و بر دنیا هم غالب شدیم، حالا هم بابد در مسائل اقتصادی محکم پای حرف ولیِّ‌فقیه بایستیم.

ادامه مطلب...

شب هشتم محرم/ دین مثل پازل، یک مجموعه به هم پیوسته است، باید همه آن را عمل کرد

IMAGE
چهارشنبه, 28 شهریور 1397

حجت‌الاسلام مهدوی نژاد: اگر خواص بی‌اعتقاد به فرهنگ دینی، در جامعه مسئولیت بگیرند، امیرالمؤمنین(ع) هم حاکم آن جامعه باشد، پیاده‌سازی دین خیلی سخت می‌شود/ کسی که دین خدا را قطعه قطعه می‌کند، بعضی را قبول دارد و بعضی را قبول ندارد به دین کافر است / اگر چارچوب و شاکله اصلی حکومت، دینی باشد هر چند اعضای دیگرش هم خراب باشد این حکومت را می‌شود اصلاح کرد و باید آن را حفظ و تقویت کرد.

ادامه مطلب...

شب هفتم محرم/ باید مسئولین اصلاح شوند، تا جامعه و مردم اصلاح شود

IMAGE
چهارشنبه, 28 شهریور 1397

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: مَثَل جمهوری اسلامی، مثل کعبه است، کعبه باید از بت‌های فتنه و فساد و فحشا تطهیر شود.  باید این بت‌ها را شکست و بیرون ریخت. آنوقت ببینید مردم چطور این کعبه طواف می‌کنند!

ادامه مطلب...

شب ششم محرم/ توانایی، دانش و تقوا، از ویژگی‌های مسئولین حکومت اسلامی است

IMAGE
چهارشنبه, 28 شهریور 1397

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: مسئولینی که در هر قسمت مسئولیت و سمتی دارند باید ویژگی‌هایی در تراز حاکمیت جامعه اسلامی داشته باشند/ مسئولی که از اموال بیت‌المال استفاده شخصی می‌کند، با خودروی بیت‌الامال با خانواده‌اش این طرف و آن طرف می‌رود، نمی‌تواند دین را پیاده کند/ خیلی از ما هم در زندگی خود به بیت‌المال حساس نیستیم، اگر ما حساس بودیم مسئولین را هم با حساسیت انتخاب می‌کردیم.

ادامه مطلب...خودت را میزان قرار بده تا محبوب شوی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: کسب محبوبیت و جذابیت هم قانون دارد / نیت خیر باعث محبوبیت می‌شود / خدا راه را برای طیّ درست مسیر محبوبیت، جذابیت و موفقیت برای انسان تعریف کرده و اگر انسان از مسیری که خدا تعریف کرده عدول کند و بخواهد از مسیر دیگری به جذابیت و موفقیت برسد گرفتار خطراتش می‌شود.

 

جلسه هفتگی هیأت انصار ولایت دارالعباده شنبه شانزدهم دی‌ماه با بیان ادامه مباحث نامه 31 نهج‌البلاغه پیرامون راه‌های کسب محبوبیت و موفقیت از نظر اسلام و همچنین ارائه تحلیلی از حوادث اخیر کشور توسط حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد برگزار شد. گزیده سخنان حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در زیر آمده است:

برای دستیابی به محبوبی، خودت را میزان قرار ده

امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند در معاشرت و رفتار با دیگران، جامعه، حتی در مواجهه با خانواده و هرجا که با کسی مواجه می‌شوی، خودت را میزان قرار ده. ببین خودت چه می‌پسندی دیگران را هم جای خودت بگذار و در آن شرایط آن‌طور با آنها رفتار کن که دوست داری با تو رفتار کنند. محبوبیت، جذابیت و موفقیت نتایجی است که از عمل به این دستور و فراز پرثمر و پرفایده به دست می‌آید؛ یعنی اگر کسی این دستورها را عمل کند واقعاً آدم محبوب، جذاب و موفقی می‌شود. گرایش به محبوبیت، زیبایی و جذابیت، موفق و برتر بودن از طرف خدا در وجود انسان به ودیعه نهاده شده است؛ اگر می‌بینید که انسان‌ها به دنبال برتری، قدرت و تفوّق هستند به خاطر آن روح الهی است که در آنها دمیده شده است. خدایی که از همه چیز زیباتر است و اصل جذابیت از اوست، این روح در انسان دمیده شده است و تقلای بشر برای دستیابی به این ویژگی‌ها بی‌جهت نیست، بلکه از ناحیه خود خداوند است.

خدا برای محبوبیت دستورالعمل‌ دارد

اما خودِ خدا برای اینکه این ویژگی‌ها در انسان از جنبه الهی و آسمانی‌اش به جنبه خاکی، مادی و پست سقوط نکند، دستورالعمل‌هایی داده است؛ خدا راه را برای طیّ کردن درست مسیر محبوبیت، جذابیت و موفقیت برای انسان تعریف کرده است و اگر انسان از مسیری که خدا تعریف کرده عدول کند و بخواهد از مسیر دیگری به جذابیت برسد گرفتار خطراتش می‌شود. خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد اما همه زیبایی‌ها در زیبایی‌های ظاهری خلاصه نمی‌شود. خدا جذابیت دارد و جذاب بودن بندگانش را دوست دارد اما همه جذابیت‌ها در جذابیت‌های ظاهری خلاصه نمی‌شود خدا همیشه پیروز و شکست‌ناپذیر است و موفقیت بندگانش را هم دوست دارد، بندگانی را هم که برای موفقیت تلاش می‌کنند دوست دارد و از آدم‌های تنبل، بی‌اعتنا و بی‌تفاوت متنفر است اما همه موفقیت در امور ظاهریِ دنیایی خلاصه نمی‌شود. اینها را باید توجه کنیم.

انواع محبوبیت

بنابراین محبوبیت، جذابیت و موفقیت به دو دسته تقسیم می‌شود: محبوبیت‌ها یا در ظواهر امر است یا در باطن؛ امور ظاهری یعنی اینکه انسان بهداشت و نظافت و آراستگی و آنچه در ظاهر است را رعایت کند تا محبوب ‌شود. یک دسته از موارد هم جزء امور باطنی است؛ مثل اخلاق و معنویت که اگر انسان آنها را رعایت و ظاهر کند، محبوب می‌شود.

مصادیقی از آراستگی ظاهر

احادیث متعدد و آیاتی هم داریم که ما را به ظواهر توجه می‌دهد. مثلاً در مورد لباس زیاد سفارش شده است؛ اینکه چه رنگی و چه جنسی بپوشیم، لباس کثیف و آلوده نپوشیم. اصلاً یکی از شرایط ایمان مؤمن رعایت همین‌ها و رعایت بهداشت و نظافت است. لباس خیلی اهمیت دارد بخش  مهمی از این روایات در کتاب شریف «مفاتیح‌الحیاة» آیت‌الله جواد آملی آمده است.

در مورد استحمام هم زیاد روایت داریم؛ چگونه وارد حمام شویم، آداب حمام رفتن و... یا در مورد نظافت و بوی خوش بدن؛ پرهیز از اینکه دهان بوی بد دهد، چقدر به مسواک زدن توصیه شده  است. رسول اکرم(ص) می‌فرمایند: آنقدر جبرئیل بر مسئله مسواک تأکید کرد که ضرورتش برای من اینطور بود که واجب است[1]، منتهی اگر بخواهم بر امتم واجب کنم مردم به مشقت می‌افتند وگرنه واجبش می‌کردم[2]. در روایت دارد که اگر سیر خوردید دهانتان بوی بد گرفت مسجد نروید[3]. اگر بوی بد از دهان مومن بیاید مردم منزجر می‌شوند. آقا و خانم محترم گاهی همسرت از بوی بد دهانت منزجر و اذیت می‌شود ولی چیزی به تو نمی‌گوید؛ خودت رعایت کن!

در مورد کوتاه کردن و آراستگی موی سر و صورت روایات متعدد داریم و چقدر پیامبر(ص) به این موضوع اهمیت داده‌اند! در مورد فرق سر باز کردن روایت دارد و مستحب است که مردها فرق سر باز کنند[4]. پیامبر(ص) فرق سر باز می‌کردند و با روغن موهای سرشان را آغشته و مرتب می‌کردند. در مقابل مردم ظاهر نمی‌شدند الا اینکه خود را در آینه یا خمره آبی که برای ملاحظه خودشان گذاشته بودند نظاره می‌کردند و موهای سر و صورت را مرتب می‌کردند و بیرون می‌رفتند. موهای پشت لب آنقدر بلند نباشد که روی لب بیاید[5]، مستحب است که شارب کوتاهتر از محاسن باشد. در مورد زائل کردن موهای زائد بدن روایت دارد، تا آنجا که پیامبر(ص) می‌فرمایند اگر پول نداری برو قرض کن و وسیله‌ای تهیه کن تا موهای زائد بدن را از بین ببری. اینها همان نظافت و بهداشت است که به آراستگی، محبوبیت و خوشایند بودن انسان کمک می‌کند.

عطر زدن و خوشبو بودن؛ پیامبر(ص) گاهی دو سوم پولی که بدست می‌آوردند را کنار می‌گذاشتند و عطر می‌خریدند. وقتی مردم از جایی رد می‌شدند و بوی عطر پیامبر(ص) به مشامشان می‌رسید می‌فهمیدند که پیامبر(ص) از آنجا رد شده‌اند. سرمه کشیدن؛ در روایت داریم مستحب است. زینت‌آلات مشروع؛ طلا برای زن‌ها، نقره و سایر زینت‌آلات مشروع برای مردها نیز سفارش شده است.

خدا من را اینگونه دوست دارد

دستورات زیادی وجود دارد که به ظواهرتان برسید، تمیز، مرتب و آراسته باشید و خوشبو باشید اینها محبوبیت می‌آورد. مخصوصاً آقایان که سر کار می‌روند برای خانواده زحمت می‌کشند و برمی‌گردند برخی دیر به دیر به حمام می‌روند بدنشان بو می‌گیرد اما باید دوش بگیرند و اهل خانه را اذیت نکنند. خانم‌ها هم همین طور. برخی هیأتی‌ها در جلسه‌ها سینه می‌زنند و گرم می‌شوند می‌گویند عرق امام حسین(ع) شفاست، خب عزیز من، لااقل بعدا دوش بگیر مردم اذیت نشوند. مرتب، نظیف و خوشبو باشید؛ خدا ما را اینگونه دوست دارد.

دستورالعمل‌هایی در جهت آراستگی باطنی

در معاشرت یعنی برخورد با دیگران نیز مصافحه کردن، دست دادن، خنده‌رو و گشاده‌رو بودن، احترام به والدین، فرزند و همسر و همسایه انسان را عزیز می‌کند. پیش‌سلام بودن، صدقات، انفاقات، برآوردن حاجات مؤمنین، قرض دادن به دیگری، عفو و بخشش به جای انتقام، مهماندوستی، سخاوت، مهمان‌نوازی، همسایه‌داری، مدارا با مردم، وفای به عهد و... اخلاقیاتی است که اگر شما در مواجهه با مردم رعایت کنید عزیز و محبوب می‌شوید؛ اینهاست که محبوبیت و جذابیت واقعی می‌آورد و آدم را در برقراری ارتباطش با دیگران موفق می‌کند.

از همه محبوب‌تر باش!

انسان با ایثارها و فداکاری‌های بزرگ مثل دادن جان برای مؤمنان (شهادت) نیز عزیز می‌شود. چه کسی محبوتر از شهداست؟! این اوج محبوبیت است حتی پس از مرگ و همین‌طور دستورات دیگر در ازدواج، معاملات، مسافرت و سایر شئونات؛ خدا دستوراتی داده که ما با رعایت آنها هم در امور دنیایی موفق می‌شویم هم در دنیا محبوب می‌شویم و آخرتمان هم آباد می‌شود؛ چون آلوده نمی‌شویم. با دستوراتی که عمل می‌کنیم نزد دیگران جذاب می‌شویم، در ضمن از افراط و تفریط جلوگیری می‌شود.

انصافاً یک مغازه‌دار خوش‌اخلاقِ باانصاف بیشتر مشتری دارد یا یک مغازه‌دار بداخلاقِ بی‌انصاف؟ معلوم است یک مغازه‌دار خوش‌اخلاقِ باانصاف؛ لذا در روایت می‌فرماید: حُسن خلق روزی را زیاد می‌کند[6]. اگر حُسن خلق داشته باشی دنیایت هم روبه راه می‌شود اینهایی که بداخلاق‌اند و دائم غر می‌زنند دنیایشان هم هیچ‌وقت آباد نمی‌شود و آسایش ندارد.

رابطه نیت و محبوبیت

در بُعد باطنی هم انسان باید نیت خیر داشته باشد؛ اگر انسان نسبت به دیگران نیت خیر داشته باشد حس و حالش نسبت به دیگران فرق می‌کند و به شخص مقابل منتقل می‌شود و محبوبیتش در دل طرف مقابل بیشتر می‌شود تا کسی که ظاهراَ خوش‌اخلاق است. من اگر با شما مواجه  شوم واقعاً و ازته دل شما را دوست داشته باشم و به شما ارادات نشان دهم و با شما خوش‌اخلاق باشم به خاطر اینکه شما بنده و خلق خدایید این به شما منتقل می‌شود و علاقه من ناخودآگاه در دل شما بیشتر می‌شود. هم بخاطر اخلاق خوبی که نشان دادم هم بخاطر حسن نیتی که نتوانستم نشان دهم اما از راه قلب منتقل میشود.

 [1]. «مَا زَالَ يُوصِينِي بِالسِّوَاكِ حَتَّى ظَنَنْتُ أَنَّهُ سَيَجْعَلُهُ فَرِيضَة»، من لا يحضره الفقيه، ج‏4، ص13.

[2]. ترجمه من لا يحضره الفقيه، ج‏1، ص84.

[3]. «إِذَا أَكَلَ‏ ذَلِكَ‏ أَحَدُكُمْ‏ فَلَا يَخْرُجْ‏ إِلَى‏ الْمَسْجِدِ»؛ الكافي(ط - الإسلامية)،ج‏6، ص 374.

[4]. «مَنِ اتَّخَذَ شَعْراً فَلَمْ يَفْرُقْهُ فَرَقَهُ اللَّهُ بِمِنْشَارٍ مِنْ نَارٍ»؛ لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه ؛ ج‏2 ؛ ص97.

[5]. «لَا يُطَوِّلَنَ‏ أَحَدُكُمْ‏ شَارِبَهُ‏ فَإِنَ‏ الشَّيْطَانَ‏ يَتَّخِذُهُ‏ مَخْبَأً يَسْتَتِرُ بِه‏»؛ الكافي(ط - الإسلامية)، ج‏6، ص488.

[6]. «حُسْنُ الْخُلُقِ یَزِیدُ فِی الرِّزْقِ»؛ بحار الأنوار (ناشر: اسلامیه)، ج‏68، ص396.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید