2
 
 

 

استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 

هویت العبد، تنها راه رهایی از رنج‌ها

IMAGE
چهارشنبه, 21 آذر 1397

دکتر محمدحسین فلاح: هویتت را «العبد» بگذار تا از همه رنج‌های عالم راحت شوی. هرکس هویتش العبد باشد به آرامش می‌رسد و از رنج‌های دنیا و قضاوت‌های دیگران راحت می‌شود.

ادامه مطلب...

ایستادگی در مقابل تهدیدها و تحریم‌ها، فرهنگ امیرالمؤمنین(ع)

IMAGE
سه شنبه, 20 آذر 1397

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: انسان باید بتواند از دل تهدیدها فرصت بیرون بکشد / ما را تحریم کردند، اقتصاد مقاومتی را مطرح کردیم؛ ترور کردند، ملت ما بیدارتر شد / کسی که خدا را همه کاره بداند؛ در سختی‌ها آرام است و از تهدیدها فرصت خلق می‌کند چون می‌داند همه چیز با خدا ممکن است

ادامه مطلب...

بسته جامع خبری جلسه هفتگی 17 آذر 97، با موضوع «منطق‌الخیر8»

IMAGE
یکشنبه, 18 آذر 1397

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد، مراسم هفتگی شنبه هفدهم آذر 97 را در راستای ارتقای سطح اندیشه‌های دینی مخاطبین خود با برنامه‌های متنوع زیر در حسینیه ارگ برگزار کرد.

ادامه مطلب...

مراسم هیئت فاطمه بن‌الحسین(ع) با موضوع استکبارستیزی برگزار شد

IMAGE
پنج شنبه, 15 آذر 1397

هیئت نوجوانان دختر فاطمه بنت الحسین(ع) وابسته به هیئت انصار ولایت یزد، پنجشنبه 15 آذرماه، میزبان جمعی از دختران نوجوان، با موضوع «استکبارستیزی» بود

ادامه مطلب...

ارزش‌ها، فانوس دریایی، کشتی زندگی ماست

IMAGE
چهارشنبه, 14 آذر 1397

دکتر محمدحسین فلاح: ارزش‌ها ما را به سمت خودشان می‌کشانند و باعث می‌شوند هرکس یک سیستم ارزشی برای خودش پیدا کند و حاضر باشد برای رسیدن به آن هر رنجی را تحمل کند.

ادامه مطلب...

این قانونِ دنیاست که خداوند بندگانش را با سختی رشد دهد و قوی کند

IMAGE
دوشنبه, 12 آذر 1397

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: گاهی مدارا، ملاطفت و رحمت، در لباس سختی بر انسان ظاهر می‌شود/ درد در وجود انسان نعمت است / در مسیر بندگی، انسان باید روی معیار حق و باطل، عقل و توکل حرکت کند نه طبق عادت

ادامه مطلب...

بسته جامع خبری جلسه هفتگی 10 آذر 97 با عنوان «منطق الخیر7»

IMAGE
یکشنبه, 11 آذر 1397

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد، مراسم هفتگی شنبه دهم آذرماه را با حضور جمعی از مردم ولایتمدار دارالعباده در حسینیه ارگ و با برنامه‌های متنوع برگزار کرد

ادامه مطلب...

سیستم ارزشی خود را بر اساس فطرت، قرآن و 14 معصوم(ع) بنویسید و برای رسیدن به آن تلاش کنید

IMAGE
پنج شنبه, 08 آذر 1397

دکتر محمدحسین فلاح: زیارت جامعه کبیره را بخوانید تا با شناسنامه معصومین(ع) آشنا شوید و سعی کنید خود را به آنها نزدیک کنید.

ادامه مطلب...

ضرورت و اهمیت حفظ آبروی مؤمن

IMAGE
دوشنبه, 05 آذر 1397

حجت الاسلام مهدوی نژاد: کلید رازِ مسئله مراعات حلال و حرام این است که از حرام و حلال در غذا باید شروع کرد./ اگر در جامعه ظلم‌هایی می بینید باید به مراکز قانونی مراجعه کنید. باید به مسؤلین برسانید اگر مسئولین کمک نکردند این‌ دفعه باید داد بزنید و به کمک مظلوم بروید. / اگر خطای کسی ممکن است منجر به هدم حیثیت یک جمعیتی از مؤمنین شود موظف هستید به شخص و مسؤلی که مربوط به او می‌شود بگویید نه به همه!

ادامه مطلب...

شادمانی معنوی و خاطره‌انگیز در جشن ولادت محمد(ص)، قلب تپنده دنیا

IMAGE
یکشنبه, 04 آذر 1397

هیئت نوجوانان فاطمه بنت‌الحسین(س)، وابسته به هیئت انصار ولایت دارالعباده، یکشنبه چهارم آذرماه در سالروز میلاد باسعادت محمد مصطفی(ص) و امام صادق(ع) محفل جشن و سروری با نام «محمد(ص)، قلب تپنده دنیا» برگزار کرد

ادامه مطلب...

بسته جامع خبری جلسه هفتگی 3 آذر 97، میلاد پیامبر گرامی اسلام(ص) و امام صادق(ع)؛ با عنوان «منطق الخیر6»

IMAGE
یکشنبه, 04 آذر 1397

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد، مراسم هفتگی شنبه سوم آذرماه را به مناسبت میلاد رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) و همچنین گرامیداشت هفته بسیج، در حسینیه ارگ با برنامه‌های متنوع برگزار کرد

ادامه مطلب...

با چه کسانی همنشین باشیم؟

IMAGE
یکشنبه, 27 آبان 1397

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: انسان یک موجود اثرپذیر است، هم جسم انسان و هم روحش از محیط پیرامون اثر می‌پذیرد / انسان می‌تواند از ویژگی اثرپذیری خود، برای رشد درخت معرفت در وجودش استفاده کند / شیطان تلاش می‌کند تا زشتی‌های اهل شر را بپوشاند و ضعف‌های مؤمنین را بزرگ کند./ انسان طبیعتاً با هر گروهی باشد، نسبت به حساسیت‌های آن گروه متعهد می‌شود و احساسات مشترک با آن گروه پیدا می‌کند

ادامه مطلب...

بسته جامع خبری مراسم هفتگی شنبه 26 آبان 97؛ آغاز امامت امام عصر(عج) با موضوع «منطق الخیر5»

IMAGE
یکشنبه, 27 آبان 1397

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد مراسم هفتگی شنبه 26 آبان‌ماه 97 را به مناسبت سالروز آغاز امامت امام‌عصر(اروحنا له الفدا) در حسینیه ارگ با برنامه‌های متنوع زیر برگزار کرد

ادامه مطلب...

بسته خبری اولین شب از دهه صفر 1440

IMAGE
جمعه, 20 مهر 1397

هیأت انصار دارالعباده یزد با هدف ایجاد هم‌افزایی و هم‌دلی بین هیأت‌های استان یزد؛ مراسم دهه اول صفر را با میزبانی از تعدادی از هیأت‌های مذهبی تراز انقلاب، برنامه 10 هیأت، 10 منبر، 10 مداح را در حسینیه ارگ برگزار می‌کند. در اولین شب از این مراسم هیئت محترم رایة‌الهدی مهمان ویژه این مجلس بودند.

ادامه مطلب...

تفکر، تقوا و حیا، رهاورد سکوت است

IMAGE
سه شنبه, 17 مهر 1397

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: یکی از دلایلی که انسان فرصت فکر کردن پیدا نمی‌کند به خاطر این است که زیاد حرف می‌زند / تحمل رنج سکوت برای آزاد شدن روح و سلامتی روح مفید است./ سکوت یکی از شروط تقواست./ اکثر دعواها و اختلافات خانوادگی و اجتماعی  از یک کلمه حرف شروع می‌شود.

ادامه مطلب...تفکر، تقوا و حیا، رهاورد سکوت است

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: یکی از دلایلی که انسان فرصت فکر کردن پیدا نمی‌کند به خاطر این است که زیاد حرف می‌زند / تحمل رنج سکوت برای آزاد شدن روح و سلامتی روح مفید است./ سکوت یکی از شروط تقواست./ اکثر دعواها و اختلافات خانوادگی و اجتماعی  از یک کلمه حرف شروع می‌شود.

 

 

سخنرانی حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در جلسه هفتگی هیئت انصار ولایت دارالعباده، شنبه 14 مهر در ادامه سلسله مباحث «منطق‌الخیر» از نامه 31 نهج‌البلاغه به بیان نکاتی پیرامون سکوت و اهمیت آن در زندگی پرداخت و به روایاتی نورانی در این زمینه اشاره کرد.

 

سکوت، بستر تفکر

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد اظهار داشت: امیرالمؤمنین(ع) در نامه 31 نهج‌البلاغه می‌فرمایند: «مَنْ أَكْثَرَ أَهْجَرَ وَ مَنْ تَفَكَّرَ أَبْصَرَ»؛ هرکس زیاده‌گو باشد، بیهوده‌گو خواهد شد و هرکس که تفکر کند، بصیرت یابد. سکوت و کم‌حرفی با تفکر ارتباط تنگاتنگی دارند.  کسی که زیاد حرف بزند، بیهوده گو خواهد شد، حرف‌های بی‌ربط می زند. کسی که در حرف‌زدنش تفکر کند، در حرکات و برنامه‌ریزی زندگی‌اش حساب و کتاب می‌آید، بینا و بصیر می‌شود.

 

چرا فرصت نمی‌کنیم فکر کنیم؟

وی افزود: کسی که زیاد حرف می‌زند قاعدتاً نمی‌تواند فکر کند، نمی‌تواند انتخاب کند که چه می‌خواهد بگوید. سکوت یک بستر خوب برای تفکر است، سکوت و تفکر باهم برادرند و در جاهایی برابرند؛ یعنی سکوت مساوی با تفکر است و برعکس. زیاد حرف‌زدن باعث می‌شود دل‌مشغولی‌ انسان زیاد شود و وقتی اینگونه شد دیگر فرصت تفکر نداریم. بنابراین یکی از دلایلی که انسان فرصت فکر کردن پیدا نمی‌کند به خاطر این است که زیاد حرف می‌زند.

 

آثار سؤء پرحرفی

سخنران مراسم در بیان دیگر آثار سؤء پرحرفی گفت: آدم‌هایی که زیاد حرف می‌زنند فرصت بدست آوردن گوهرهای ناب معرفتی را از دست می‌دهند. اطراف ما پر از درس و عبرت است. خیلی از حرف‌هایی که از دهان اطرافیان ما خارج می‌شود راه حل مشکلات زندگی ماست، ولی آنقدر قلب و ذهن ما مشغول است که با تفکر با حرف‌ها و راهکارهایی که می‌شنویم مواجه نمی‌شویم و اصلاً حواسمان به آن‌ها نیست؛ این‌جوری آدم ضرر می‌کند.  

 

توصیه امام صادق(ع) به باسواد و بی‌سواد

وی با بیان اینکه بیشتر جوان‌ها به زیاده‌گویی مبتلا هستند، عنوان کرد: چون جوان روحیه خروشندگی و هیجانش بالاست، مدام می‌خواهد حرف بزند و نظر بدهد. بعضی زرنگ‌اند گوش شنوا دارند، وقتی به پیر دنیادیده‌ای می‌رسند، می‌گویند ما را نصیحت کن. بالاخره هرکسی گوهری در انبان تجربیاتش دارد. تاکنون شما چند بار از پدرتان خواستید که شما را نصیحت کند، چه بسا دوای درد شما در همین نصیحت‌های مادر و پدرتان باشد!

امام صادق(ع) می‌فرمایند: «عَلَيْكَ بِالصَّمْتِ تُعَدَّ حَلِيماً جَاهِلًا كُنْتَ أَوْ عَالِماً»[1]؛ چه عالمی، چه جاهل، چه باسواد، چه بی‌سواد، در هر صورت بر تو باد به سکوت چرا که تو در شمار انسان‌های بردبار قرار خواهی گرفت. بعضی وقت‌ها انسان نباید حرف بزند یکوقت‌ با گفتن من مشکلی حل می‌شود می‌گویم اما وقتی این‌طور نیست باید سکوت کرد تا دیگران نظر بدهند. بگذار در شمار انسان‌های بردبار باشی.

وی در ادامه با بیان اینکه سکوت در برابر علما، زینت است و در برابر انسان‌های جاهل، مانند یک پوشش است، گفت: در این جلسه‌های خانوادگی و دوستانه گاهی می‌بینیم بعضی‌ها در مورد همه چیز نظر و نسخه می‌دهند؛ طبابت، مشکلات خانوادگی، تحصیلی و... در حالی که علما درباره همه چیز آن‌طور نظر نمی‌دهند.

 

تفاوت سکوت مؤمن با منافق

مسئول هیئت انصار ولایت دارالعباده تصریح کرد: مؤمن وقتی ساکت است، دارد فکر می‌کند، اما اگر دیدید منافق ساکت است، غافل است. آدم مؤمن هر وقت ساکت است می‌خواهد مسئله‌ای از دنیا یا آخرت را حل کند. امام منافق هر وقت ساکت است دارد فکر گناه می‌کند، در خیال و اوهام است. دارد برای به پا کردن شری نقشه‌ می‌کشد و این به درون انسانی که نفاق درونش هست برمی‌گردد.

 

سکوت، از شروط تقوا و عامل آزادی روح

وی ادامه داد: در روایاتی آمده سکوت یکی از شروط تقواست. همان‌طور که روزه شکم و دهان ازخوردن و آشامیدن تحمل یک رنج جسمی است ولی نتیجه‌اش سلامتی جسم است، روزه‌ سکوت گرفتن و تحمل رنج سکوت هم برای آزاد شدن روح و سلامتی روح، مفید است.

 

تراشیدن اضافات کلام با سکوت

حجت الاسلام مهدوی‌نژاد با بیان اینکه سکوت از بیان اضافات کلام جلوگیری می‌کند، افزود: استاد سنگ‌تراش سنگ را می‌تراشد و شکلی درمی‌آورد؛ به تعبیر یک [اهل دلی]، این شکل در این سنگ بود و استاد سنگ‌تراش تفکر کرد، آن شکل را در این سنگ دید و شروع به تراشیدن اضافات این سنگ کرد و این شکل به وجود آمد والا این شکل از قبل در این سنگ بود. سخن‌گفتن هم مانند همین است. شما اگر قبل از حرف‌زدن، فکر کنید، می‌فهمید چه بگویید و چه نگویید لذا اضافه حرف نمی‌زنید، وقتی اضافه حرف نزدید، حرف حسابی می‌زنید، جان کلام و هدف اصلی کلام درمی‌آید. امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: «خَيرُ الكَلام ما قَلَّ وَ دَلّ»؛ بهترین کلام آن است که کم و قابل‌فهم باشد.

 

چیزهایی که عقل را کم می‌کند!

وی افزود: حضرت علی(ع) می‌فرمایند: «من کَثُر کلامه قلَّ عقله»، هرکس کلامش زیاد باشد، عقلش کم می‌شود چون نمی‌تواند فکر شده و حساب شده حرف بزند، زیاد حرف نامعقول می‌زند؛ برای همین است که خواب زیاد هم نهی شده است. روایت می‌فرماید: زیاد بخوابید، ایمانتان سست می‌شود، دلتان می‌میرد و کندذهن می‌شوید. چرا؟ چون خواب، رفتن در عالم خیال است، از حالت عقل خارج می‌شوید، هرچه بیشتر در عالم خیال بمانید ذهنتان کندتر می‌شود، ایمانتان سست می‌شود؛ لذا می‌گویند کم بخوابید. این نشانگر اهمیت تفکر پیش از هر حرف یا عملی است.

 

 

از پرحرفی تا بی‌حیایی

وی در ادامه به بیان روایات عجیب دیگری در ارتباط پرحرفی و بی‌حیایی پرداخت و گفت: حضرت می‌فرمایند: «مَنْ كَثُرَ كَلامُهُ كَثُرَ خَطَأُهُ، وَ مَنْ كَثُرَ خَطَأُهُ قَلَّ حَیاؤُهُ، وَ مَنْ قَلَّ حَیاؤُهُ قَلَّ وَرَعُهُ، وَ مَنْ قَلَّ وَرَعُهُ ماتَ قَلْبُهُ، وَ مَنْ ماتَ قَلْبُهُ دَخَلَ النّارَ»، کسی که زیاد صحبت کند، خطایش زیاد می‌شود و هر کس خطایش زیاد شد، حیایش کم می‌شود. حیا توان درونی است که انسان را از اشتباهات و خطاها حفظ می کند، وقتی زیاد حرف زدید، قدرت تفکرتان کم می شود، زیاد خطا می‌کنید، زیاد خطا کردید، خطاها برایتان عادی می‌شود و حیایتان خودبخود کم می‌شود. بعد می‌فرمایند: هر کس حیایش کم شد، تقوایش هم کم می‌شود. ببینید چگونه انسان از پرحرف زدن به بی‌تقوایی می‌رسد! در ادامه می‌فرمایند: هر کس بی‌تقوا شد، قلبش می‌میرد، دیگر معنویات را درک نمی‌کند و چنین کسی جایگاهش آتش است.

 

منشأ اکثر اختلافات خانوادگی و اجتماعی

مسئول هیئت انصار ولایت یزد خاطرنشان کرد: بیشتر مردم به خاطر زبانشان جهنمی می‌شوند، 70 گناه بلکه تا بیش از صد گناه بزرگ را نوشته‌اند که از زبان است. جای دیگری می فرمایند 29 گناه کبیره برای زبان است.

وی با بیان اینکه اکثر دعواها و اختلافات خانوادگی و اجتماعی از یک کلمه حرف شروع می‌شود، توصیه کرد: مواظب زبانمان باشیم. سکوت، زمینه تفکر را فراهم می‌کند و تفکر به انسان بصیرت می‌دهد لذا مشتاق به شنیدن باشیم تا حرف‌زدن. شهوت زیاد حرف زدن باعث می‌شود انسان خوب گوش ندهد. اگر سکوت کنیم و خوب گوش دهیم می‌بینیم اکثر اوقات یا اصلاً نباید جواب دهیم یا با سکوت ما طرف مقابل تخلیه و آرام می‌شود. اینها از اثرات ساکت بودن و گوش دادن است.

 

سکوت بجا

 این فعال فرهنگی استان یزد با طرح این سؤال که با سکوت روابط سرد نمی‌شود، گفت: نباید حرف اضافه بزنید، حرفی که لازم است و عقل اجازه می‌دهد باید بزنیم. اگر ما از سرِ عقل و تکلیف حرف بزنیم آنوقت می‌بینیم که خودبه‌خود خیلی از اوقات ساکتیم، وقت هم زیاد می‌آوریم، دل‌مشغولی‌هایمان هم کم می‌شود، اعصابمان هم خرد نمی‌شود. حضرت امام(ره) و حضرت آقا بیشترین حرف را میان علما و بزرگان زده‌اند، ساکت‌ترین آدم‌ها هم هستند، چون همه حرف‌هایشان بجا و از سر عقل و تکلیف بوده. ما به سکوت بجا نیاز داریم. جایی که شرع و عقل می‌گوید، بگو باید بگوییم؛ البته عقل مسلمانِ شیعة ولایتی و متشرّع نه عقلی که پاره‌سنگ برداشته است.

 

اراده خیر خداوند برای کیست؟

وی افزود: در روایت آمده که وقتی خدا برای جامعه‌ای خیر بخواهد، فقهای آن جامعه را زیاد می‌کند ولی اگر برای جامعه‌ای شر بخواهد، جُهال آن جامعه را زیاد می‌کند و مردم آن جامعه وقتی حرف جاهلی را می‌شنوند، به وجد م‌آیند ولی اگر فقیهی حرف بزند از او زوی گردانند.[2]

گاهی در جامعه وقتی جاهلی حرفی می‌زند همه برایش کف و سوت می‌زنند؛ متأسفانه برخی از این جهال در ظاهری نیکو هم ظاهر می‌شوند. البته این، با تکبیری که پای سخنان امام(ره) یا مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) می‌گویند فرق می‌کند. اینجا دارد گوش می‌کند، سکوت و گوش دادن است با عقل تمام. وقتی جمله، نهایی می‌شود تکبیر را می‌گوید. اما وقتی ترامپ صحبت می‌کند همین‌جوری کف می‌زنند، جُهّالند دیگر! در جامعه‌ای که مردم برای جهّال کف و سوت بزنند خدا برایشان اراده خیر نکرده و جامعه‌ای که مردم حرف فقیه دین‌شناس را سر دست می‌گیرند و از او حمایت می‌کنند، خدا برای آن جامعه اراده خیر کرده است.

 [1]. تحف‌العقول، ص 305.

[2]. «إذا أرادَ اللّه ُ بقَومٍ خَيرا أكثَرَ فُقَهاءَهُم و أقَلَّ جُهّالَهُم ، فإذا تكَلّمَ الفقيهُ وَجدَ أعْوانـا ، و إذا تَكلَّمَ الجـاهِلُ قُهِـرَ . و إذا أرادَ بقَـومٍ شَرّا أكثرَ جُهّالَهُـم و أقـلَّ فُقَهاءَهُـم ، و إذا تَكلَّـمَ الجاهِـلُ وَجـدَ أعْوانا ، و إذا تَكلَّـمَ الفَقيـهُ قُهِرَ»؛ ‌كنز العمّال : 28692

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید