2
 
 

 

استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 

یادداشت، فاطمیه اول!

IMAGE
پنج شنبه, 25 بهمن 1397

  روضه های بیدارگر!         این روزها پرچم های سیاه رنگ فاطمیه را جمع می کنیم و رفتنش را می بینیم! اما خدا را شکر امسال هم توانستیم خیمه های این مجلس را برپا کنیم. همین رسمی که سال های پیش سنگ بنایش نهاده شد. نمی دانم آیا تاکنون برایتان سوال شده است که چرا ما روضه های فاطمیه را در روایت ضعیف تر-75 روز- برگزار می کنیم؟ بهتر نبود ما هم در فاطمیه دوم خیمه چند شبه مان را برپا می کردیم؟       تابستان 1377 بود. آن روزها شهادت حضرت زهرا(س) با همه اهمیتش چندان مورد توجه نبود و مخصوصا ایام فاطمیه اصلا با این وضع فعلی مرسوم نبود. زمان مخصوص عزاداری حضرت زهرا در...

ادامه مطلب...

شیعیان را با دو ویژگی بشناسیم

IMAGE
شنبه, 20 بهمن 1397

آیت‌الله سیدعلیرضا حیدری: یک نماز جماعت بهتر از چهل سال نماز فرادی است./ نباید عزاداری فاطمیه کمتر از عاشورا باشد، بلکه باید قوی‌تر باشد./ شرط شفاعت حضرت زهرا(س) داشتن ولایت است.

ادامه مطلب...

یادداشت، چرا اردوهای جهادی ؟

IMAGE
یکشنبه, 14 بهمن 1397

 تقدیم به بچه های باصفای اردوی جهادی

ادامه مطلب...

بسته جامع خبری جلسه هفتگی 13 بهمن ماه 97، با عنوان«منطق‌الخیر 15» و موضوع «مرکب لجاجت»

IMAGE
یکشنبه, 14 بهمن 1397

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد، به منظور ارتقای اندیشه‌های دینی و افزایش سطح معرفتی مخاطبان خود، مراسم هفتگی شنبه سیزده بهمن‌ماه 97 را همزمان با ایام الله دهه فجر و هفته آخر ایام فاطمیه، در حسینیه ارگ برگزار نمود. این مراسم شامل برنامه‌ها و بخش‌های متنوع زیر بود

ادامه مطلب...

جلسه ماهانه هیئت نوجوانان دختر انصار ولایت، همزمان با ایام فاطمیه

IMAGE
جمعه, 12 بهمن 1397

به همت جمعی از نوجوانان هیئت فاطمه بنت الحسین(ع)، مراسم ماهانه این هیئت با عنوان «جواب مسئله ما فاطمه(س) است»، عصر پنجشنبه یازدهم بهمن ماه، در حسینیه ارگ برگزار شد.

ادامه مطلب...

اوضاع آرام خودت را بر هم نزن

IMAGE
دوشنبه, 08 بهمن 1397

حجت الاسلام مهدوی نژاد: اگر روزگار بر وفق مراد ما نبود چه کنیم؟/ چرا ما برای امورات معنوی خود هیچ برنامه‌ریزی نداریم؟! / اگر مسئولین ما به این فرمان امیرالمؤمنین(ع) عمل می‌کردند، ما این همه گرفتار نمی‌شدیم! / فرهنگ غرب، چیزهایی که ضروری زندگی ما نبوده است، وارد زندگی ما کرده است و این یعنی بدبختی.

ادامه مطلب...

بسته جامع خبری جلسه هفتگی 6 بهمن 97؛ با موضوع «منطق الخیر14»

IMAGE
یکشنبه, 07 بهمن 1397

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد مراسم هفتگی شنبه ششم بهمن‎ماه مصادف با ایام فاطمیه را با برنامه‎های متنوع زیر در حسینیه ارگ برگزار کرد.

ادامه مطلب...

فاطمیه 1397(1440) / شب پنجم: قرآن حضرت زهرا(س) را در قرآن به عنوان خیرکثیر معرفی کرده

IMAGE
پنج شنبه, 04 بهمن 1397

هیئت انصارولایت دارالعباده یزد، پنجمین و آخرین شب از مراسم عزاداری حضرت زهرا(س) را، سوم بهمن ماه در حسینیه ارگ برگزار کرد. حجت‌الاسلام زارع‌زاده سخنران این شب به بیان برخی از فضایل اهل‌بیت(ع)، بویژه حضرت زهرا(س) پرداخت که خلاصه‌ای از سخنان وی بدین شرح است.

ادامه مطلب...

بسته جامع خبری پنجمین شب از فاطمیه 1397 (1440)، حجت‌الاسلام زارع‌زاده

IMAGE
پنج شنبه, 04 بهمن 1397

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد پنجمین شب از مراسم شهادت حضرت زهرا(س) را با برنامه‎های متنوع زیر در حسینیه ارگ برگزار کرد.

ادامه مطلب...

فاطمیه 1397(1440) / شب چهارم: جریان فاطمیه، درس ایستادگی در برابر دشمن است

IMAGE
چهارشنبه, 03 بهمن 1397

حجتالاسلام دهقان نیری: دشمن اهل نفاق است و از بی تفاوتی، جهل و بی بصیرتی مردم استفاده می کند. / کوتاه آمدن در مقابل دشمن یکی از عوامل انحطاط اخلاقی جامعه است./ نظام جمهوری اسلامی در سخت‌ترین شرایط که ایران هیچ چیز نداشت، 8 سال جنگ را اداره کرد و مملکت را حفظ کرد، الآن که وضع بهتری داریم چرا کوتاه بیاییم؟!

ادامه مطلب...بسته خبری اولین شب از دهه صفر 1440

هیأت انصار دارالعباده یزد با هدف ایجاد هم‌افزایی و هم‌دلی بین هیأت‌های استان یزد؛ مراسم دهه اول صفر را با میزبانی از تعدادی از هیأت‌های مذهبی تراز انقلاب، برنامه 10 هیأت، 10 منبر، 10 مداح را در حسینیه ارگ برگزار می‌کند. در اولین شب از این مراسم هیئت محترم رایة‌الهدی مهمان ویژه این مجلس بودند.

 

محفل انس با قرآن

قرائت آیات پایانی سوره قصص و آیات ابتدای سوره عنکبوت و جمع‌خوانی سوره قدر، رزق معنوی اولین شب از مراسم بود. ثواب این قرائت‌ها به روح شهدا امام شهدا و شهید مراسم هدیه شد.

شهید مراسم

نام و یاد شهید سید محمود ابطحی مهرجردی زینت بخش این مراسم بود. این شهید عزیز در سال 1328 در شهزستان میبد دیده به جهان گشود و در سال 1369 در حالی که حدود بیست سال در لباس ارتش مشغول خدمت بود به مقام والای شهادت رسید.

منبر احکام

حجت‌الاسلام گنج کریمی در منبر احکام این شب به بیان احکام «انجام عبادت‌های واجب» پرداخت و گفت: هر فرد مکلف باید شخصاً عبادت‌های واجب خود را انجام دهد. البته در چند مورد استثناء وجود دارد. مورد اول زکات فطره است که پرداخت آن بر همه واجب است امّا سرپرست خانواده زکات فطره اعضای خانواده را می‌پردازد. مورد دوم نمازهای قضای پدر و مادر است که بعد از فوت آنها بر پسر بزرگ واجب می‌شود. مورد سوم جواب سلام است که اگر فردی به جمعی سلام کرد جواب سلام بر همه افراد آن جمع واجب می‌شود امّا اگر فقط یک نفر جواب سلام را بدهد، تکلیف از بقیه افراد ساقط می‌گردد. مورد چهارم خواندن حمد و سوره در نماز واجب است که در نماز جماعت حمد و سوره توسط امام جماعت خوانده می‌شود و از بقیه افراد ساقط می‌گردد.

وی در ادامه نکاتی در باب نماز جماعت بیان کرد و گفت: اگر مأمومین در اعمال و حرکات نماز از امام جماعت جلو بیافتند نمازشان باطل است. ولی پیش افتادن در اذکار نماز اشکالی ندارد مگر در یک چیز آن هم تکبیره‌الاحرام. یعنی مأموم حق ندارد تکبیره‌الاحرام را زودتر یا حتّی همراه امام جماعت بیان کند. بلکه باید امام جماعت تکبیره‌الاحرام نماز را کامل بیان نماید بعد از آن مأموم تکبیر بگوید.

معرفی کتاب

کتاب«سربلند» مستند داستانی از کودکی تا شهادت شهید مدافع حرم محسن حججی. این اثر مخاطب را با ابعاد مختلف شخصیتی شهید آشنا می‌کند. ابعادی از زاویه دید خانواده، دوستان و همرزمان شهید. این کتاب حاوی اسناد، تصاویر و دلنوشته‌های شهید حججی نیز می‌باشد. کتاب سربلند زندگی داستانی شهید حججی به قلم نویسنده کتاب عمار حلب، محمدعلی جعفری می‌باشد.

چاووشی‌خوانی

نوای گرم و حزین برادر مهدی ضیافتی در اولین شب از مراسم دهه صفر، حسینیه ارگ را به صحنی از حرم امام حسین(ع) بدل کرد و اشک از دیده زائران حسینی جاری شد.

سخنرانی

حجت‌الاسلام جهانشاهی به سخنرانی پیرامون موضوع «ازدواج در اسلام» پرداخت و به مطالب زیر اشاره کرد.

روابط اجتماعی از منظر خدا و دین

تعبیر«دین هست ولی کم است»

علت عدم ظهور امام عصر(عج)

روایت امام صادق(ع) درباره ظهور

سنت اهل‌بیت (ع) در پرداخت مهریه همسر

آسیب‌ها و ضررهای مهریه زیاد

پاسخ عقلی و شرعی به عدم فایده مهریه زیاد

روایتی از پیامبر(ص) درباره ازدواج با افراد متدیین

اعتماد به خدا یا دارائی داماد؟!

سخن قرآن درباره ازدواج و امید به وعده خدا

روضه‌خوانی و مداحی

برادر سیدعلی حسینی و سیدعلی کاظمی‌نسب درباره مصیبت‌هایی که در شهر شام بر اسرای کربلا گذشت به مداحی پرداختند و حاضران در حسینیه ارگ در این غم بزرگ بر سر و سینه زدند.

نماهنگ

نماهنگی از بیانات امام خامنه‌ای(مدظله) در تاریخ 9/9/94 درباره اهمیت و عظمت شرکت در راهپیمایی بزرگ اربعین برای حاضران پخش شد.