استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 فرصتی برای بندگی

از بهترین ماه‌های خدا، دو ماهش را پشت سر گذاشتیم. چیزی نمانده بود ماه مبارک خدا هم از راه برسد و این یک ماه را دربست، مهمان خودش باشیم.

قرار بود نفس‌هایمان، تسبیح باشد و خوابمان عبادت. قرار بود دعاهایمان مستجاب باشد و کوله‌بار گناهانمان سبک شود، اگر قدر لیله القدر را بدانیم...

رجب که گذشت، به آهی گذشتیم و گفتیم خدا شعبان را برکت دهد. شعبان هم به نیمه رسید. آقایمان امسال هزار و صد و هشتاد و یک ساله شدند. هست و نیستمان فدای یک لحظه از سلامتی‌شان.

از چراغانی و آئینه بندان که گذشتیم، بوی ماه خدا بیشتر به مشام رسید. چنته‌مان را زیر و رو کردیم، خبری نبود... اینجا بود که دست به دامان شیخ عباس قمی(ره) شدیم، بلکه دعائی و ذکری و مناجاتی حواله‌مان کند تا دست خالی روانه مهمانی خدا نشویم.

فرمانده جبهه فرهنگی‌مان روزهای آخر شعبان، در سنگر جلسات هفتگی، فرهنگ پیشواز را یادمان داد. نگاهی به دور و برمان کردیم، دیدیم نه... رفتارها که هنوز هم خبر از إن لم تکن غفرتَ می‌دهد. این شد که واغفر لنا فیما بقی منه ورد زبانمان شد. تا دست از ثواب اگر خالی ست، لااقل کوله‌بارمان دیگر سنگین از گناه نباشد. درهای رحمت خدا نزدیک بود باز شود و هر که سبک بار تر، فرصت بندگی‌اش بیشتر.

خبر دادند ولیّ خدا هلال ماه خدا را تأیید کرده، رمضانِ امسال هم رخ نشان داده بود. خدای علیُّ عظیم را شکر کردیم و به غفور و رحیم بودنش دل بستیم.

ربّ عظیم ما، همان که لیسَ کمثله شئ است، فرصتمان داد برای بندگی در ماهی که فضّلته علی الشّهور است. روزه را برایمان فرض کرد، روزه این روزها که به قول سوخته دلی، یک عمر اگر روزه بگیریم و بگیرید و بگیرند، همتا نشود با عطش خشک دهان علی اصغر(ع)....

ماه خدا بزرگ است، خیلی بزرگ، چرا که شبی دارد برتر از هزار ماه و قرآنی در آن نازل شد، هدیً للنّاس و بیّنات. خدا کند منّتی بر ما بگذارد و جدایمان کند از نار جهنم و داخلمان کند به بهشت برین به حق مهربانی‌اش.

ما هم هر روز قول دادیم یادمان نرود کلّ جائع را. برای کلّ اسیر و کلّ غریب دعا کردیم.

به سدّ فقرنا که رسیدیم، حواسمان بود، مذاکره با دشمنان خدا فقر ما نیست، که غیبت امام و غربت نائب امام درد ماست. اللهم غیّر سوء حالنا بحسن حالک...

بگذریم، حالا که وظیفه اول و آخرمان شده همدلی و همزبانی. ما هم بخواهیم شیعه تنوری باشیم، باید کفش‌هایمان را جفت کنیم و بی‌ چون و چرا برویم داخل تنور، بمانیم تا ولیّ زمان خبرمان کند.      

 اما از انصار ولایت بگوییم که نذر هرساله‌اش شده مهمانی بگیرد و سفره ابوحمزه پهن کند. غریبه که نیستید، بین خودمان بود، سحرهایمان به سحری خلاصه می‌شد و روزه‌هایمان به خواب و نفس‌هایی که تسبیح بودند به توفیق اجباری! افطار هم که می‌شود، خیلی بزرگی ‌کنیم، از طولانی بودن روز و گرمی هوا غر ‌نزنیم. اذان که بلند می‌شود، سر تا پای نماز مغرب، فدای یک لقمه چرب و نرم افطاری می‌شود.

اما چند سالی است که ارگ تمام این یک ماه را میزبان بفرمائید مهمانی خدا می‌شود و فرصتی مهیا می‌کند برای بندگی... افطاری‌ات را که نوش جان کنی و بیایی، اینجا همه چیز هست:

چند برگی از صحیفه مبارکه را همراهی‌ات می‌کنند، بعد به استماع منبر احکام می‌نشینی که هر چه سؤال از رمضان داری، جوابت را بگیری. مناجات خوانی سنتی هم روح و جانت را وصل می‌کند به سرچشمه معنویت رمضان تا بروی پای وعظ واعظ...

موعظه‌ها به لذیذ مناجات ابوحمزه متنعم است. آخرِ کار هم مثل همیشه بدون ذکر غم حسین(ع) روزگارمان سر نمی‌شود.

پا به پای رمضان جلو ‌آمدیم، شبی را عزادار غم ام‌ّالمؤمنین خدیجه کبری(س) بودیم و شبی را به یمن میلاد کریم اهل‌بیت(ع) و اولین سبط نبی(ص) به سرور ‌گذراندیم.

چند روزی را از داغ فزت و ربّ الکعبه، به سوگ پدر می‌نشینیم و لیالی قدر را که ما أدراک لیله القدر هستیم، دور هم جمع ‌می‌شویم حتی مطلع الفجر...

خلاصه از این سی شب خدا، هر شب را هم اگر نه، لااقل در کنار همه افطاری رفتن‌ها و افطاری دادن‌ها کمی هم به فکر خودمان باشیم. سالهای قبل، اخلاق یاران خدا، و امسال اخلاق دشمنان خدا را در فرصت بندگی یاد می‌دهند. سری به خیابان شهید ابراهیمی بزنید، بزمی به پاست به بزرگی شهرالله الأکبر.{jcomments on}